Barlangok élővilága
Barlang, mint élettér
A fény , mint környezeti tényező főképpen a növények szempontjából fontos. A barlangok bejárati része általában több fényt kap, míg a mélyebb területek teljesen sötétek lehetnek. A levegőben a szén-dioxid tartalom magasabb, mint a külvilágban. A páratartalom a lecsepegő vizek miatt magas, 90% feletti. A levegő hőmérséklete egész évben 11-12°C körüli.Barlangi állatok
A barlangi állatok nagy része csupán „barlangi vendég" , mely véletlenül kerül a barlangba. A „barlangkedvelők" két csoportba oszthatók:- egy részüket valamely élettevékenységük szorosan a barlangokhoz fűzi.
- A másik kategóriába olyan állatfajok tartoznak, melyek teljes életciklusukat képesek a barlangban leélni, azonban felszíni populációik is ismertek. Számos ilyen fajról tudunk a talaj- vagy avarlakó apró gerinctelenek köréből.
A környezethez való alkalmazkodás
- A fény hiánya miatt nincs szükségük színanyagokra, ezért kültakarójuk általában színtelen . Szemük csökevényesedik, többnyire teljesen vakok. A látás hiánya miatt egyéb érzékszerveik (pl. a me chanikai és kémiai ingereket felfogó berendezések) jól fejlettek. A test és függelékei (láb, csáp) megnyúltak .
- A kevés táplálék miatt növekedésük lassú, kevés utódot hoznak létre, és képesek hosszú éhezést is elviselni maradandó károsodás nélkül.
- Szaporodásuk nem kötött az év bizonyos szakaszához, folyamatos.
Szerző: Bodolai Zoltán
Közzétéve: 2017-03-16 20:51:37